2wd Teesside Round 3

Main Index
 
Competitors
 
Heat Results
 
Final Results
 
Meeting Summary
 
Meeting Index
 

Teesside

    

6 July 2019

A. Final (2wd)

Race Duration 5m, Started 17:47 06/07/2019 Finished 17:52 06/07/2019

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Formula

Driver Type

1
1
Greg Williams
12/ 5m 11.05
25.92
26.11 (7)
F1
Senior
2
2
David Snee
12/ 5m 12.18
26.01
25.33 (12)
F1
Senior
3
6
Ben Riley
12/ 5m 24.33
27.03
26.57 (4)
F2
Veteran
4
3
Edward Callan
12/ 5m 26.29
27.19
26.40 (6)
F2
Senior
5
10
Peter Craig
11/ 5m 0.07
27.28
27.07 (3)
F2
Senior
6
5
Ethan Chappell
11/ 5m 1.96
27.45
26.46 (11)
F2
Senior
7
4
Chris Green
11/ 5m 2.52
27.50
26.61 (11)
F2
Senior
8
9
Chris Clarke
11/ 5m 5.62
27.78
27.18 (4)
F2
Veteran
9
7
Tony Tinkler
11/ 5m 5.73
27.79
27.42 (11)
F3
Senior
10
8
William Callan
DNS
(0)
F3
Under 16

B. Final (2wd)

Race Duration 5m, Started 17:38 06/07/2019 Finished 17:44 06/07/2019

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Formula

Driver Type

1
1
Martin Heward
12/ 5m 18.48
26.54
27.08 (3)
F3
Veteran
2
4
Steven Pierce
12/ 5m 20.32
26.69
26.90 (4)
F2
Senior
3
2
Ryan Clarke
12/ 5m 22.83
26.90
26.76 (5)
F3
Senior
4
6
Thomas Gill
12/ 5m 27.30
27.27
27.40 (12)
F4
Senior
5
10
Chris Taylor
11/ 5m 5.79
27.80
27.20 (6)
F5
Senior
6
7
Simon Kemp
11/ 5m 13.07
28.46
27.74 (9)
F3
Veteran
7
3
James Chappell
11/ 5m 19.27
29.02
27.73 (10)
F2
Senior
8
5
Stephen Adams
11/ 5m 21.79
29.25
27.60 (6)
F3
Veteran
9
8
Charlie Edwards
11/ 5m 26.48
29.68
26.98 (8)
F2
Under 16
10
9
Robin Calvert
10/ 5m 0.49
30.05
28.60 (3)
F2
Veteran

C. Final (2wd)

Race Duration 5m, Started 17:30 06/07/2019 Finished 17:36 06/07/2019

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Formula

Driver Type

1
3
Mark Graham
12/ 5m 25.33
27.11
27.64 (10)
F3
Veteran
2
1
Neil Adamson
12/ 5m 25.76
27.15
27.06 (9)
F2
Senior
3
5
Chris Holmes
11/ 5m 6.67
27.88
27.80 (10)
F5
Senior
4
4
Paul Kemp
11/ 5m 7.90
27.99
27.30 (7)
F2
Veteran
5
6
Chris Woodhams
11/ 5m 9.41
28.13
28.30 (8)
F3
Senior
6
8
Richard Coates
11/ 5m 11.75
28.34
27.74 (10)
F2
Senior
7
9
Jason Knight
11/ 5m 12.18
28.38
27.76 (7)
F4
Veteran
8
10
Richard Sharpe
11/ 5m 16.33
28.76
27.81 (10)
F3
Senior
9
2
David Pack
9/ 5m 2.84
33.65
28.41 (3)
F3
Senior
10
7
Natalie Williams
DNS
(0)
F2
Senior

D. Final (2wd)

Race Duration 5m, Started 17:22 06/07/2019 Finished 17:27 06/07/2019

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Formula

Driver Type

1
1
Kash Khan
11/ 5m 4.12
27.65
28.04 (8)
F2
Veteran
2
3
Neil Hamilton
11/ 5m 12.30
28.39
28.30 (2)
F2
Senior
3
10
Rob Eastham
11/ 5m 13.36
28.49
28.43 (8)
F5
Veteran
4
2
Colin Gill
11/ 5m 17.90
28.90
27.97 (8)
F5
Veteran
5
6
Mark Gudgeon
11/ 5m 18.69
28.97
28.31 (7)
F3
Veteran
6
8
Andrew Millner
11/ 5m 19.42
29.04
27.30 (4)
F5
Senior
7
7
Adam Clark
11/ 5m 20.88
29.17
27.71 (8)
F5
Veteran
8
5
Paul Farrand
11/ 5m 22.79
29.34
28.09 (11)
F5
Senior
9
9
Jamie Buchanan
10/ 5m 21.11
32.11
28.27 (7)
F5
Senior
10
4
Dean-Ross Tinkler
1/ 22.80
22.80
(0)
F5
Senior

E. Final (2wd)

Race Duration 5m, Started 17:13 06/07/2019 Finished 17:19 06/07/2019

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Formula

Driver Type

1
5
Ben Simpson
11/ 5m 5.94
27.81
27.90 (4)
F3
Under 13
2
3
Scott Tinkler
11/ 5m 14.80
28.62
28.31 (8)
F4
Veteran
3
2
David Gardner
11/ 5m 17.93
28.90
28.59 (8)
F4
Senior
4
7
Stewart Baldridge
11/ 5m 22.91
29.36
28.78 (5)
F3
Veteran
5
6
Lee Tumilty
11/ 5m 26.22
29.66
28.17 (10)
F3
Veteran
6
10
David Ellis
11/ 5m 27.97
29.82
28.52 (6)
F5
Veteran
7
8
Gary Wright
10/ 5m 0.21
30.02
28.83 (10)
F3
Senior
8
9
Matt Gill
10/ 5m 7.44
30.74
29.24 (9)
F4
Veteran
9
4
Andrew Brown
10/ 5m 8.10
30.81
28.33 (4)
F4
Senior
10
1
Andy Shillito
10/ 5m 11.57
31.16
28.77 (6)
F5
Veteran

F. Final (2wd)

Race Duration 5m, Started 17:05 06/07/2019 Finished 17:10 06/07/2019

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Formula

Driver Type

1
2
Lee Willows
11/ 5m 11.80
28.35
28.87 (3)
F4
Veteran
2
3
Jacob Boldy
11/ 5m 13.14
28.47
28.28 (6)
F5
Under 16
3
6
Archie Bowman
11/ 5m 17.25
28.84
27.46 (11)
F3
Under 13
4
1
Ewan Tumilty
11/ 5m 23.77
29.43
28.43 (10)
F3
Under 13
5
10
Ryan Preston
11/ 5m 24.77
29.52
28.10 (9)
F5
Senior
6
5
Chris Sebok
11/ 5m 27.62
29.78
28.78 (10)
F4
Senior
7
8
Simon Preston
11/ 5m 35.27
30.48
29.12 (6)
F5
Veteran
8
4
Ellis Crossley
10/ 5m 7.13
30.71
29.40 (5)
F3
Under 16
9
7
John Wilson
10/ 5m 12.61
31.26
30.08 (4)
F3
Veteran
10
9
Kevin Burns
10/ 5m 20.82
32.08
29.35 (9)
F5
Veteran

G. Final (2wd)

Race Duration 5m, Started 16:56 06/07/2019 Finished 17:02 06/07/2019

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Formula

Driver Type

1
3
Stephen Rouse
11/ 5m 19.78
29.07
29.46 (7)
F4
Veteran
2
1
Christopher Wierzbianski
11/ 5m 23.37
29.40
29.48 (5)
F5
Veteran
3
4
Shaun Sheppard
11/ 5m 25.94
29.63
29.41 (10)
F5
Senior
4
7
James Sykes
10/ 5m 3.76
30.38
29.70 (9)
F4
Veteran
5
8
Gordon Irvine
10/ 5m 5.31
30.53
29.42 (5)
F4
Veteran
6
9
Keith Fereebee
10/ 5m 6.70
30.67
27.95 (5)
F5
Senior
7
2
Jason Robinson
10/ 5m 13.18
31.32
30.37 (5)
F4
Veteran
8
5
Jason Young
10/ 5m 13.79
31.38
29.98 (5)
F4
Veteran
9
6
David Holliday
10/ 5m 16.00
31.60
30.07 (4)
F5
Senior
10
10
Liam Robinson
10/ 5m 37.99
33.80
30.07 (3)
F5
Under 13

H. Final (2wd)

Race Duration 5m, Started 16:48 06/07/2019 Finished 16:53 06/07/2019

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Formula

Driver Type

1
1
Mike Agar
11/ 5m 25.68
29.61
29.16 (7)
F5
Veteran
2
10
Hudson Knight
10/ 5m 3.18
30.32
30.43 (10)
F5
Under 13
3
2
Mark Newell
10/ 5m 8.63
30.86
29.94 (3)
F5
Senior
4
3
Harry Ellis
10/ 5m 9.97
31.00
29.81 (7)
F5
Under 13
5
7
David Gartside
10/ 5m 12.49
31.25
30.37 (4)
F5
Senior
6
9
Ellie Woodhams
10/ 5m 23.87
32.39
30.69 (7)
F5
Under 16
7
4
Tim Pearson
10/ 5m 30.35
33.04
30.06 (4)
F5
Veteran
8
6
Barry Swallow
10/ 5m 36.41
33.64
31.36 (7)
F5
Veteran
9
8
Martyn Staples
9/ 5m 22.12
35.79
30.93 (8)
F5
Senior
10
5
Paul Ainscow
8/ 4m 9.98
31.25
30.12 (2)
F5
Senior

I. Final (2wd)

Race Duration 5m, Started 16:40 06/07/2019 Finished 16:45 06/07/2019

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Formula

Driver Type

1
3
Steve Cook
10/ 5m 8.82
30.88
29.58 (5)
F5
Senior
2
4
Emily Heward
10/ 5m 18.47
31.85
31.30 (10)
F5
Under 13
3
2
John Taylor
10/ 5m 25.06
32.51
31.95 (3)
F5
Veteran
4
1
Jo Tumilty
9/ 5m 0.40
33.38
30.85 (4)
F5
Under 13
5
5
Seth Shillito
9/ 5m 9.74
34.42
33.24 (7)
F5
Under 13
6
8
Andy Tarr
8/ 5m 6.27
38.28
36.97 (5)
F5
Senior
7
6
Paul Harrison
8/ 5m 14.12
39.26
32.99 (4)
8
10
Harriet Agar
7/ 5m 13.56
44.79
40.45 (7)
F5
Under 13
9
9
Jessica Rowe
DNS
(0)
F5
Under 16
9
7
Paul Dolan
DNS
(0)
F5
Senior

J. Final (2wd)

Race Duration 5m, Started 16:30 06/07/2019 Finished 16:36 06/07/2019

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Formula

Driver Type

1
2
Sophie Adamson
8/ 5m 38.96
42.37
41.48 (4)
F5
Under 13
2
4
Grace Snee
7/ 5m 11.36
44.48
39.01 (5)
F5
Under 13
3
3
Flynn Liddle
6/ 4m 49.46
48.24
44.10 (4)
F5
Under 13
4
7
Laurence Sunny
6/ 4m 51.20
48.53
39.19 (2)
F5
Senior
5
6
Ella Gordon
6/ 5m 2.12
50.35
47.48 (6)
6
5
Derek Burton
4/ 3m 5.47
46.37
49.13 (2)
F5
Senior
7
1
Keith Harrison
DNS
(0)
Main Index
 
Competitors
 
Heat Results
 
Final Results
 
Meeting Summary
 
Meeting Index
 
 
bbkRC 2011-1
2000, 2011 bbk Software Ltd
Licensed to Batley Buggy Club