Round 4 4wd NE Regional - Teesside

Main Index
 
Competitors
 
Heat Results
 
Final Results
 
Meeting Summary
 

Teesside

    

23 Jul 2017

A. Final (Four Wheel Drive)

Race Duration 5m, Started 14:57 23/07/2017 Finished 15:03 23/07/2017

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

1
3
Ben Riley
11/ 5m 1.12
27.37
26.73 (5)
Senior
2
2
Philip Carrick
11/ 5m 7.76
27.98
26.50 (4)
Senior
3
8
Jeff Steele
11/ 5m 9.56
28.14
27.79 (10)
Veteran
4
4
Chris Clarke
11/ 5m 9.87
28.17
27.28 (9)
Veteran
5
6
Peter Craig
11/ 5m 12.42
28.40
27.39 (10)
Senior
6
1
James Chappell
11/ 5m 13.31
28.48
26.72 (9)
Senior
7
10
Mark Graham
11/ 5m 14.46
28.59
27.70 (7)
Veteran
8
5
Charlie Edwards
11/ 5m 20.32
29.12
27.15 (9)
Under16
9
7
Stephen Adams
11/ 5m 23.38
29.40
27.69 (6)
Veteran
10
9
Chris Pattinson
11/ 5m 27.68
29.79
27.74 (11)
Senior

B. Final (Four Wheel Drive)

Race Duration 5m, Started 14:49 23/07/2017 Finished 14:55 23/07/2017

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

1
3
Neil Adamson
11/ 5m 12.87
28.44
27.57 (8)
Senior
2
2
Chris Green
11/ 5m 16.16
28.74
27.32 (10)
Senior
3
9
Kevin Brewer
11/ 5m 22.54
29.32
28.06 (6)
Senior
4
1
Chris Woodhams
11/ 5m 24.06
29.46
27.36 (7)
Senior
5
6
Robin Calvert
11/ 5m 27.21
29.75
27.31 (6)
Veteran
6
8
Tyler William Liddle
11/ 5m 27.64
29.79
28.18 (6)
Under13
7
7
Neil Hamilton
11/ 5m 28.06
29.82
28.13 (11)
Senior
8
10
Charles Krontiris
10/ 5m 2.50
30.25
28.67 (5)
Senior
9
4
Martin Heward
10/ 5m 7.81
30.78
27.69 (6)
Veteran
10
5
Harry Brittain
DNS
(0)
Under13

C. Final (Four Wheel Drive)

Race Duration 5m, Started 14:40 23/07/2017 Finished 14:46 23/07/2017

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

1
3
John Bowman
11/ 5m 18.57
28.96
28.33 (2)
Senior
2
2
Neal Lewis
11/ 5m 28.39
29.85
28.24 (2)
Veteran
3
8
Graeme Hunter
10/ 5m 1.46
30.15
28.77 (2)
Veteran
4
4
Stuart Howes
10/ 5m 1.51
30.15
28.83 (3)
Senior
5
7
Kash Khan
10/ 5m 2.12
30.21
27.98 (2)
Veteran
6
6
Kev Lane
10/ 5m 2.44
30.24
27.72 (3)
Senior
7
10
Dave Bell
10/ 5m 2.88
30.29
28.71 (3)
Senior
8
5
Mark Gudgeon
10/ 5m 7.33
30.73
29.14 (9)
Senior
9
9
Natalie Williams
5/ 2m 45.12
33.02
28.30 (2)
Senior
10
1
Ethan Chappel
DNS
(0)
Under16

D. Final (Four Wheel Drive)

Race Duration 5m, Started 14:32 23/07/2017 Finished 14:37 23/07/2017

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

1
4
Gordon Irvine
11/ 5m 23.43
29.40
28.36 (3)
Veteran
2
7
Lee Tumilty
11/ 5m 25.29
29.57
28.74 (10)
Veteran
3
1
Lee Willows
11/ 5m 27.68
29.79
28.37 (2)
Veteran
4
3
Ian Craig
10/ 5m 0.21
30.02
28.86 (7)
Senior
5
5
Rich Huntrods
10/ 5m 1.90
30.19
28.50 (6)
Veteran
6
8
Stephen Rouse
10/ 5m 8.17
30.82
29.32 (4)
Veteran
7
6
John Wilson
10/ 5m 10.08
31.01
28.63 (2)
Veteran
8
2
Chris Sebok
10/ 5m 13.81
31.38
28.29 (3)
Senior
9
9
David Dunn
10/ 5m 15.79
31.58
29.26 (10)
Senior
10
10
Archie Bowman
10/ 5m 28.91
32.89
29.42 (5)
Under13

E. Final (Four Wheel Drive)

Race Duration 5m, Started 14:22 23/07/2017 Finished 14:28 23/07/2017

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

1
5
Ben Simpson
11/ 5m 26.90
29.72
29.06 (6)
Under13
2
2
Emily Shields
10/ 5m 4.44
30.44
29.33 (9)
Senior
3
1
Stewart Baldridge
10/ 5m 5.72
30.57
29.15 (6)
Veteran
4
7
Paul Ainscow
10/ 5m 6.90
30.69
28.99 (7)
Senior
5
4
Jason Kane
10/ 5m 11.33
31.13
29.27 (7)
Senior
6
3
Hayden Steele
10/ 5m 12.56
31.26
29.55 (6)
Under13
7
6
Kris Scott
10/ 5m 23.40
32.34
28.97 (10)
Senior
8
9
Ewan Tumilty
10/ 5m 25.26
32.53
29.06 (7)
Under13
9
8
Harrison Mulry
10/ 5m 36.32
33.63
28.88 (4)
Under13
10
10
Malcolm Sykes
9/ 4m 59.22
33.25
30.59 (4)
Veteran

F. Final (Four Wheel Drive)

Race Duration 5m, Started 14:13 23/07/2017 Finished 14:19 23/07/2017

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

1
3
Richard Ingham
10/ 5m 19.44
31.94
29.36 (6)
2
2
Nick Kirby
10/ 5m 20.44
32.04
30.13 (4)
Senior
3
8
Stuart Wearmouth
10/ 5m 24.53
32.45
30.24 (8)
Veteran
4
6
Michael Dunn
9/ 5m 3.47
33.72
30.89 (3)
Veteran
5
5
Johnny Allonby
9/ 5m 3.69
33.74
30.28 (4)
Senior
6
1
Matt Gill
9/ 5m 5.98
34.00
30.70 (9)
Senior
7
9
Steve Cook
9/ 5m 9.48
34.39
31.76 (3)
Senior
8
7
Oliver Edwards
9/ 5m 20.23
35.58
32.17 (3)
Under13
9
4
Mike Cockerill
9/ 5m 27.56
36.40
31.41 (3)
Veteran
10
10
Scott Maddox
DNS
(0)
Under16

G. Final (Four Wheel Drive)

Race Duration 5m, Started 14:05 23/07/2017 Finished 14:11 23/07/2017

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

1
4
Barry Swallow
8/ 5m 17.10
39.64
32.44 (2)
Veteran
2
6
Joshua Ainscow
7/ 5m 8.14
44.02
33.97 (2)
Under13
3
1
Paul Dolan
7/ 5m 19.01
45.57
37.46 (6)
4
2
Daniel Cosgrove
7/ 5m 32.20
47.46
33.38 (2)
Senior
5
3
Emily Heward
6/ 5m 4.97
50.83
40.25 (2)
6
5
Derek Burton
6/ 5m 12.30
52.05
39.14 (5)
Senior
7
7
Ella Gordon
5/ 5m 41.35
1m 8.27
44.80 (5)
Under13
8
9
Charlotte Ainscow
DNS
(0)
Under13
8
8
Jack Dunn
DNS
(0)
Under13
Main Index
 
Competitors
 
Heat Results
 
Final Results
 
Meeting Summary
 
 
bbkRC 2011-1
2000, 2011 bbk Software Ltd
Licensed to York Off Road Car Club