Round 3 2wd NE Regional - Teesside

Competitors
 
Heat Results
 
Final Results
 
Meeting Summary
 

Teesside

    

22 July 2017

A. Final (Two Wheel Drive)

Race Duration 5m, Started 17:17 22/07/2017 Finished 17:23 22/07/2017

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

1
1
David Snee
12/ 5m 26.04
27.17
25.78 (7)
Senior
2
2
Martin Heward
12/ 5m 30.17
27.51
26.38 (8)
Veteran
3
3
Mark Graham
11/ 5m 7.44
27.95
26.89 (5)
Veteran
4
6
Peter Craig
11/ 5m 12.14
28.38
27.21 (5)
Senior
5
4
Ben Riley
11/ 5m 13.53
28.50
27.06 (3)
Senior
6
5
Chris Pattinson
11/ 5m 14.23
28.57
26.65 (8)
Senior
7
8
James Chappell
11/ 5m 17.67
28.88
26.87 (8)
Senior
8
7
Chris Green
11/ 5m 21.73
29.25
27.65 (7)
Senior
9
9
Jeff Steele
11/ 5m 22.99
29.36
27.17 (6)
Veteran
10
10
Kash Khan
10/ 5m 4.45
30.45
28.71 (9)
Senior

B. Final (Two Wheel Drive)

Race Duration 5m, Started 17:09 22/07/2017 Finished 17:14 22/07/2017

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

1
3
Natalie Williams
11/ 5m 17.31
28.85
27.32 (11)
Senior
2
1
Neil Adamson
11/ 5m 17.78
28.89
28.04 (9)
Senior
3
4
Chris Clarke
11/ 5m 19.15
29.01
27.72 (10)
Veteran
4
2
Paul Kemp
11/ 5m 19.51
29.05
27.49 (4)
Veteran
5
5
Ellis Crossley
11/ 5m 22.77
29.34
27.95 (8)
Under13
6
10
Jim Furniss
11/ 5m 25.53
29.59
27.94 (8)
Senior
7
6
Stephen Rouse
11/ 5m 30.15
30.01
28.75 (9)
Veteran
8
9
Simon Hudspeth
10/ 5m 0.37
30.04
28.05 (6)
Veteran
9
8
Stephen Adams
10/ 5m 11.66
31.17
28.99 (10)
Senior
10
7
Barry Williams
9/ 5m 6.92
34.10
28.76 (9)
Veteran

C. Final (Two Wheel Drive)

Race Duration 5m, Started 17:00 22/07/2017 Finished 17:05 22/07/2017

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

1
1
Philip Carrick
11/ 5m 7.00
27.91
27.24 (9)
Senior
2
2
Peter Ellis
11/ 5m 12.49
28.41
27.65 (3)
Senior
3
3
Simon Kemp
11/ 5m 26.21
29.66
28.65 (2)
Veteran
4
8
John Bowman
11/ 5m 27.69
29.79
28.80 (8)
Senior
5
10
Stewart Baldridge
11/ 5m 29.56
29.96
28.58 (7)
Veteran
6
4
Neil Hamilton
10/ 5m 4.03
30.40
28.14 (6)
Senior
7
6
Rich Huntrods
10/ 5m 5.70
30.57
29.44 (2)
Veteran
8
7
Graeme Hunter
10/ 5m 6.59
30.66
28.11 (4)
Veteran
9
9
Mark Gudgeon
10/ 5m 8.24
30.82
28.39 (10)
Senior
10
5
Gordon Irvine
9/ 5m 5.14
33.90
30.67 (5)
Veteran

D. Final (Two Wheel Drive)

Race Duration 5m, Started 16:51 22/07/2017 Finished 16:56 22/07/2017

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

1
7
Tyler William Liddle
11/ 5m 20.13
29.10
27.89 (6)
Under13
2
2
Robin Calvert
11/ 5m 21.09
29.19
27.36 (4)
Veteran
3
3
Charles Krontiris
11/ 5m 27.35
29.76
28.50 (10)
Senior
4
6
David Pack
11/ 5m 27.53
29.78
28.22 (11)
Senior
5
8
Charlie Edwards
10/ 5m 3.57
30.36
28.67 (7)
Under16
6
1
Scott Tinkler
10/ 5m 5.83
30.58
28.33 (6)
Veteran
7
5
Tony Tinkler
10/ 5m 7.86
30.79
28.78 (10)
Senior
8
9
Chris Sebok
10/ 5m 12.40
31.24
29.40 (4)
Senior
9
10
John Wilson
10/ 5m 17.21
31.72
29.52 (5)
Veteran
10
4
Dean-Ross Tinkler
4/ 2m 11.51
32.88
30.06 (4)
Under16

E. Final (Two Wheel Drive)

Race Duration 5m, Started 16:43 22/07/2017 Finished 16:48 22/07/2017

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

1
1
Lee Willows
11/ 5m 20.22
29.11
28.44 (3)
Veteran
2
3
Ethan Chappel
11/ 5m 24.90
29.54
27.58 (7)
Under16
3
4
Phillip Showler
11/ 5m 29.32
29.94
29.54 (9)
Senior
4
2
Chris Woodhams
10/ 5m 5.62
30.56
27.32 (10)
Veteran
5
6
James Sykes
10/ 5m 11.71
31.17
28.67 (7)
Veteran
6
5
Jason Kane
10/ 5m 18.62
31.86
29.05 (7)
Senior
7
7
Stuart Wearmouth
10/ 5m 21.27
32.13
30.70 (7)
Veteran
8
9
Malcolm Sykes
9/ 5m 3.95
33.77
30.64 (9)
Veteran
9
10
Lee Tumilty
7/ 3m 50.18
32.88
29.36 (2)
Veteran
10
8
Chris Foster
DNS
(0)
Senior

F. Final (Two Wheel Drive)

Race Duration 5m, Started 16:34 22/07/2017 Finished 16:40 22/07/2017

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

1
1
Ben Simpson
10/ 5m 12.60
31.26
29.68 (6)
Under13
2
5
Archie Bowman
10/ 5m 23.06
32.31
29.30 (10)
Under13
3
4
Ewan Tumilty
10/ 5m 26.87
32.69
30.58 (4)
Under13
4
8
Richard Sharp
10/ 5m 29.81
32.98
30.99 (8)
Senior
5
2
Michael Dunn
9/ 5m 2.87
33.65
30.59 (5)
Veteran
6
7
Hayden Steele
9/ 5m 7.82
34.20
30.28 (9)
Under13
7
10
Johnny Allonby
9/ 5m 9.33
34.37
30.45 (4)
Senior
8
6
Mike Cockerill
9/ 5m 14.17
34.91
32.16 (2)
Veteran
9
9
Mike Riley
8/ 5m 29.61
41.20
33.57 (7)
Veteran
10
3
Paul Ainscow
4/ 2m 27.04
36.76
32.06 (4)
Senior

G. Final (Two Wheel Drive)

Race Duration 5m, Started 16:25 22/07/2017 Finished 16:31 22/07/2017

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

1
1
Oliver Edwards
9/ 5m 22.41
35.82
31.79 (5)
Under13
2
7
Oliver Peart
9/ 5m 25.63
36.18
34.42 (7)
Under13
3
4
Matthew Simpson
8/ 5m 0.17
37.52
33.96 (5)
Under13
4
2
Scott Maddox
8/ 5m 9.86
38.73
34.45 (5)
Under16
5
3
Emily Heward
8/ 5m 18.46
39.81
37.04 (6)
Under13
6
9
Jack Dunn
8/ 5m 34.47
41.81
34.47 (4)
Under13
7
6
Derek Burton
7/ 5m 24.15
46.31
38.02 (6)
Veteran
8
8
Flynn Liddle
6/ 5m 34.55
55.76
47.92 (5)
Under13
9
5
Steve Cook
DNS
(0)
Senior
Competitors
 
Heat Results
 
Final Results
 
Meeting Summary
 
 
bbkRC 2011-1
2000, 2011 bbk Software Ltd
Licensed to York Off Road Car Club