Round 2 2wd NE Regional - South Shields

Main Index
 
Competitors
 
Heat Results
 
Final Results
 
Meeting Summary
 
Meeting Index
 

South Shields

    

26 Jun 2017

A. Final (Two Wheel Drive)

Race Duration 5m, Started 17:12 25/06/2017 Finished 17:17 25/06/2017

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

1
1
Ben Riley
12/ 5m 4.73
25.39
24.17 (2)
Senior
2
2
James Chappell
12/ 5m 8.04
25.67
23.70 (11)
Senior
3
3
Jeff Steele
12/ 5m 16.98
26.42
24.47 (7)
Veteran
4
6
Neil Adamson
12/ 5m 18.97
26.58
24.24 (11)
Senior
5
9
Chris Pattinson
12/ 5m 19.27
26.61
24.42 (8)
Senior
6
10
Mark Graham
12/ 5m 24.53
27.04
24.76 (6)
Veteran
7
4
Harry Brittain
12/ 5m 24.99
27.08
24.32 (11)
Under13
8
7
Chris Clarke
12/ 5m 27.39
27.28
24.15 (5)
Veteran
9
8
Andy Woods
12/ 5m 28.23
27.35
24.47 (2)
Senior
10
5
David Snee
11/ 5m 9.87
28.17
24.62 (9)
Senior

B. Final (Two Wheel Drive)

Race Duration 5m, Started 17:04 25/06/2017 Finished 17:09 25/06/2017

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

1
3
Peter Craig
12/ 5m 15.16
26.26
24.54 (9)
Senior
2
1
Martin Heward
12/ 5m 17.46
26.46
24.71 (11)
Veteran
3
5
Chris Stewart
12/ 5m 18.23
26.52
24.28 (11)
Senior
4
8
Jim Furniss
12/ 5m 25.65
27.14
25.18 (6)
Senior
5
2
Richard Coates
11/ 5m 0.16
27.29
25.12 (7)
Senior
6
9
Paul Kemp
11/ 5m 2.19
27.47
25.04 (7)
Veteran
7
7
Chris Green
11/ 5m 4.29c
25.36
19.11 (1)
Senior
8
6
Robin Calvert
11/ 5m 9.66
28.15
26.16 (5)
Veteran
9
10
Stephen Adams
11/ 5m 10.99
28.27
25.49 (6)
Senior
10
4
Philip Carrick
11/ 5m 14.32
28.57
25.17 (9)
Senior

C. Final (Two Wheel Drive)

Race Duration 5m, Started 16:55 25/06/2017 Finished 17:01 25/06/2017

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

1
5
Neil Hamilton
11/ 5m 2.88
27.53
25.74 (6)
Senior
2
4
Peter Ellis
11/ 5m 3.98
27.63
25.50 (9)
Senior
3
3
Charles Krontiris
11/ 5m 7.03
27.91
25.56 (3)
Senior
4
8
Mark Lilley
11/ 5m 11.26
28.30
24.72 (5)
Senior
5
7
Lee Jarvis
11/ 5m 15.91
28.72
24.95 (6)
Senior
6
6
Lee Freeman
11/ 5m 17.34
28.85
26.38 (10)
Senior
7
10
Ethan Chappel
11/ 5m 17.99
28.91
25.87 (4)
Under16
8
1
Ian Craig
11/ 5m 20.91
29.17
26.15 (5)
Senior
9
2
Chris Woodhams
11/ 5m 21.61
29.24
25.18 (6)
Veteran
10
9
Gary Waller
10/ 5m 6.32
30.63
27.68 (6)
Veteran

D. Final (Two Wheel Drive)

Race Duration 5m, Started 16:47 25/06/2017 Finished 16:53 25/06/2017

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

1
1
Ellis Crossley
11/ 5m 8.93
28.08
26.56 (7)
Under13
2
9
Neil Ralph
11/ 5m 9.04
28.09
25.76 (11)
Senior
3
6
Chris Foster
11/ 5m 14.17
28.56
25.59 (8)
Senior
4
5
Paul Sykes
11/ 5m 15.89
28.72
25.77 (7)
Senior
5
2
Dave Bell
11/ 5m 16.34
28.76
26.28 (7)
Senior
6
3
John Bowman
11/ 5m 18.52
28.96
26.05 (8)
Senior
7
7
Stewart Baldridge
11/ 5m 20.93
29.18
26.40 (10)
Veteran
8
4
Gordon Irvine
11/ 5m 26.38
29.67
25.85 (8)
Veteran
9
8
John Wilson
10/ 5m 0.81
30.08
26.16 (4)
Veteran
10
10
Barry Williams
10/ 5m 1.53
30.15
26.24 (4)
Veteran

E. Final (Two Wheel Drive)

Race Duration 5m, Started 16:39 25/06/2017 Finished 16:45 25/06/2017

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

1
1
Tyler William Liddle
11/ 5m 7.92
27.99
25.76 (7)
Under13
2
7
Mark Gudgeon
11/ 5m 11.69
28.34
26.66 (2)
Senior
3
8
Archie Bowman
11/ 5m 19.38
29.03
26.01 (4)
Under13
4
2
Chris Sebok
11/ 5m 21.19
29.20
26.82 (2)
Senior
5
4
Tony Tinkler
11/ 5m 21.93
29.27
25.90 (4)
Senior
6
9
Phillip Showler
10/ 5m 0.67
30.07
26.56 (6)
Senior
7
3
Scott Tinkler
10/ 5m 3.35
30.34
25.84 (8)
Veteran
8
6
Ben Simpson
10/ 5m 7.06
30.71
26.89 (6)
Under13
9
5
Emily Shields
10/ 5m 10.19
31.02
27.06 (8)
Senior
10
10
Dean-Ross Tinkler
10/ 5m 24.42
32.44
28.28 (5)
Senior

F. Final (Two Wheel Drive)

Race Duration 5m, Started 16:31 25/06/2017 Finished 16:37 25/06/2017

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

1
2
Dylan Calvert
11/ 5m 10.05
28.19
24.89 (4)
Under16
2
4
Rich Huntrods
11/ 5m 12.58
28.42
25.89 (10)
Veteran
3
1
Jason Kane
11/ 5m 19.86
29.08
26.29 (6)
Senior
4
6
Josh Reid
11/ 5m 26.53
29.68
26.48 (4)
Senior
5
5
Gary Wright
10/ 5m 2.28
30.23
27.39 (7)
Senior
6
10
Paul Ainscow
10/ 5m 5.54
30.55
26.02 (7)
Senior
7
8
Lee Tumilty
10/ 5m 14.56
31.46
27.63 (3)
Veteran
8
9
Hayden Steele
10/ 5m 17.13
31.71
27.40 (7)
Under13
9
3
Stephen Rouse
5/ 2m 55.28
35.06
27.41 (4)
Veteran
10
7
David Dunn
2/ 1m 17.60
38.80
31.14 (2)
Senior

G. Final (Two Wheel Drive)

Race Duration 5m, Started 16:23 25/06/2017 Finished 16:29 25/06/2017

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

1
2
Steven Forster
10/ 5m 2.50
30.25
26.67 (3)
Senior
2
5
Jason Robinson
10/ 5m 11.32
31.13
26.83 (7)
Veteran
3
6
Ewan Tumilty
10/ 5m 13.52
31.35
29.33 (4)
Under13
4
4
Mal Richardson
10/ 5m 17.94
31.79
27.86 (3)
Senior
5
1
Matt Gill
10/ 5m 24.42
32.44
27.77 (5)
Senior
6
7
Ian Dalziel
10/ 5m 29.61
32.96
28.95 (9)
Senior
7
3
Malcolm Sykes
9/ 5m 4.82
33.87
29.07 (5)
Veteran
8
8
John Louch
9/ 5m 6.60
34.07
29.37 (6)
Senior
9
10
Tony Clarke
9/ 5m 16.14
35.13
28.51 (4)
Senior
10
9
Kevin Showler
9/ 5m 18.80
35.42
29.25 (8)
Senior

H. Final (Two Wheel Drive)

Race Duration 5m, Started 16:14 25/06/2017 Finished 16:20 25/06/2017

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

1
6
Barry Swallow
9/ 5m 5.85
33.98
30.12 (7)
Senior
2
3
Steve Cook
9/ 5m 8.90
34.32
29.73 (3)
Senior
3
2
Johnny Allonby
9/ 5m 11.53
34.61
29.07 (9)
Senior
4
7
Oliver Peart
9/ 5m 25.80
36.20
31.81 (9)
Under13
5
1
Matthew Stothard
9/ 5m 29.10
36.57
29.74 (6)
Senior
6
4
Mike Cockerill
9/ 5m 31.99
36.89
31.93 (3)
Veteran
7
8
Mike Riley
9/ 5m 34.36
37.15
31.44 (4)
Veteran
8
5
Dale Tinkler
8/ 5m 14.74
39.34
32.30 (4)
Veteran
9
9
Ellie Woodhams
8/ 5m 23.71
40.46
31.59 (6)
Under13
10
10
Oliver Flitcroft
8/ 5m 28.49
41.06
32.38 (5)
Under13

I. Final (Two Wheel Drive)

Race Duration 5m, Started 16:05 25/06/2017 Finished 16:11 25/06/2017

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

1
2
Emily Heward
9/ 5m 26.83
36.31
31.33 (5)
Under13
2
1
Scott Maddox
8/ 5m 5.92
38.24
31.71 (6)
Under16
3
6
Joshua Ainscow
8/ 5m 36.21
42.03
34.53 (3)
Under13
4
3
James Clarke
7/ 4m 42.17
40.31
33.47 (5)
Under13
5
4
Bryan Louch
7/ 5m 15.02
45.00
38.26 (7)
Under13
6
7
Derek Burton
7/ 5m 40.35
48.62
37.13 (5)
Veteran
7
5
Jack Dunn
7/ 5m 45.60
49.37
42.39 (6)
Under13
8
8
Ella Gordon
6/ 5m 33.28
55.55
40.40 (5)
9
9
Flynn Liddle
6/ 5m 36.11
56.02
42.18 (3)
Under13
10
10
Charlotte Ainscow
3/ 3m 51.36
1m 17.12
59.49 (2)
Under13
Main Index
 
Competitors
 
Heat Results
 
Final Results
 
Meeting Summary
 
Meeting Index
 
 
bbkRC 2011-1
2000, 2011 bbk Software Ltd
Licensed to York Off Road Car Club